Історія кафедри електротехнічних систем та енергетичного менеджменту

Кафедра електротехнічних систем та енергетичного менеджменту (перша назва - кафедра електропостачання промислових підприємств та сільського господарства) створена у 1973 році. Свою діяльність кафедра розпочала на громадських засадах в складі факультету сільськогосподарського машинобудування. У 1975 р. кафедра офіційно затверджена Міністерством вищої та середньої спеціальної освіти України.

Вперше набір студентів за спеціальністю «Електропостачання промислових підприємств, міст та сільського господарства» здійснено у 1971 році. Підготовку фахівців зі спеціальності «Енергетичний менеджмент» було розпочато в 2005 році. Нині кафедра електротехнічних систем та енергетичного менеджменту здійснює підготовку спеціалістів галузі знань G - «Інженерія, виробництво та будівництво», спеціальності G3 – «Електрична інженерія», що відповідає галузі «0713 Electricity and energy» Міжнародної стандартної класифікації освіти ISCED-F 2013, ОПП «Електротехнічні системи електроспоживання» та ОПП «Енергетичний менеджмент».

Першим завідувачем кафедри був кандидат технічних наук, доцент Юрій Іванович Казанцев (1973-1982). Пізніше (1982-1987) кафедру очолював кандидат технічних наук, доцент Альберт Павлович Свірідов. З 1987 року кафедру очолює Заслужений працівник освіти України, кандидат технічних наук, професор Петро Григорович Плєшков.

Протягом багатьох років на кафедрі працювали кандидати технічних наук, доценти Ю.І. Казанцев, В.К. Воронін, Ю.О. Єрмолаєв, В.І. Віштібєєв, Т.І. Гуленко, М.Т. Смертін, С.М. Смірнова, Г.П. Лю, М.О. Ждановських, А.П. Свірідов, В.О. Чижиков, Н.М. Наумова, П.Г. Плєшков, І.О. Переверзєв, Н.Ю. Гарасьова, Е.Е. Шульц, А.І. Котиш, С.В. Серебренніков, В.І. Кравченко; А.Ю. Орлович; доктор технічних наук, професор М.С. Руденко; доценти І.В. Коновалов, В.Ф. Мануйлов; старші викладачі С.П. Богатирьова, Ю.Г. Шаповалов; асистенти Л.М. Драгун, Б.Б. Гарасьов, В.І. Стукало, А.О. Прохоренко, О.А. Овчаренко, Т.В. Величко, І.В. Савеленко, О.І. Сіріков, О.А. Козловський, І.В. Флакей, М.В. Кубкін, В. І. Цюцюра.

Сьогодні кафедра має назву «Електротехнічні системи та енергетичний менеджмент», на якій працюють висококваліфіковані фахівці: Заслужені працівники освіти України, кандидати технічних наук, професори П.Г.Плєшков, Л.Г.Віхрова, доктор технічних наук, професор В. В. Клименко, кандидати технічних наук, професори С. В. Серебренніков, А. Ю. Орлович, кандидати технічних наук, доценти А. І. Котиш, Н. Ю. Гарасьова, І.В. Савеленко, О.А. Козловський, В.П. Солдатенко, О.І. Сіріков, Р. В. Телюта, В. В. Зінзура, К. Г. Петрова.


За сумісництвом працюють старший викладач Т.В. Величко та кандидат технічних наук, доцент І.О. Переверзєв. До складу навчально-допоміжного персоналу входять завідувачка навчальними лабораторіями О. В. Співак, провідні фахівці С.В. Дубенко, В.В. Мухранський та фахівець І категорії В. О. Пхіденко.

В 1987 році спільним Наказом Міністерства вищої і середньої спеціальної освіти УРСР і Міністерства енергетики та електрифікації УРСР відкрито філіал кафедри на Кіровоградському західному підприємстві електричних мереж ВЕО "Дніпроенерго", де працювали старші викладачі: Мануйлов В.Ф., Галицький В.С., Шерстюк В.В., Балаклєєнко С.М. В даний час філію кафедри при ПрАТ «Кіровоградобленерго» очолює начальник оперативно-дистетчерської служби Д.Л. Пронін.

Згідно наказу МОН України №337 від 24.09.1999 року та наказу університета №1-01 від 24.04.2001 року при кафедрі створена спеціалізована група «Енергодосліджень та енергозбереження державних закладів освіти Кіровоградської області». У 2003 році на базі кафедри електропостачання промислових підприємств та кафедри електротехніки та мікроелектроніки була створена кафедра електротехнічних систем.

Кафедра електротехніки та мікроелектроніки – одна з найдавніших в університеті. Вона створена ще у 1964 р. як секція загальної електротехніки у складі кафедри загальнотехнічних дисциплін філії Харківського політехнічного інституту. Викладачами працювали В.Г.Дяченко, В.І.Журавленко, В.В.Мартинов.

У 1967 р. була створена кафедра загальної електротехніки, яку в 1990 році було перейменовано у кафедру теоретичних основ електротехніки, у 1998 р. – електротехніки та мікроелектроніки. Крім т ого, на основі кафедри загальної електротехніки створюються дві випускаючі кафедри університету: автоматизації виробничих процесів (1972) та електропостачання промислових підприємств та сільського господарства (1973).

Завідувачами кафедри в різні роки були І.С.Булгаков (1967-1979), В.Т.Бєлов (1980-1989), В.І.Бондаренко (1990-1991), Б.Г.Смирнов (1991-2002), С.Влопатенко (202-2003). У складі кафедри працювали викладачі – С.В.Лопатенко, С.М.Гайдукова, С.П.Ласун, В.В.Мартинов, В.П.Солдатенко, М.І.Корзаватих.

В 2015 році на базі спеціалізованої групи енергодосліджень та енергозбереження та кафедри створено Навчально-науковий Центр з енергозбереження, енергоменеджменту та консалтингу.


За допомогою найсучаснішої сертифікованої контрольно-вимірювальної апаратури (тепловізори, газоаналізатори, витратоміри тощо) фахівці проводять енергетичні аудити, розробляють заходи з енергетичної ефективності, виготовляють сертифікати енергетичної ефективності будівель. Фахівці Центру пройшли підготовку та отримали кваліфікаційні атестати на право проведення енергетичного аудиту та обстеження інженерних систем.

На базі Центру систематично проводяться курси підвищення кваліфікації з енергетичної ефективності та енергетичного аудиту.Так, зокрема підписано договори про співпрацю з:Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) на підготовку енергоаудиторів для роботи з Фондом енергоефективності; Австрійським Консорціумом на підготовку за міжнародною програмою енергоаудиторів та технічних проєктувальників (TEAD); Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України. Так, ЦНТУ включений до числа 32 ВНЗ України, яким надано право від Держкоменергозбереження провадити підготовку енергоаудиторів для роботи з Фондом енергоефективності та до програми підтримки німецького фонду GIZ Федерального міністерства довкілля, від якого йдуть отримання комплексу контрольно-вимірювальних приладів для навчальних та наукових цілей. Співробітники центру постійно проходять навчання на курсах для тренерів аудиторів з отриманням відповідних сертифікатів та кваліфікаційних атестатів, беруть участь у розробці Програм енергозбереження в Кіровоградській області, а також у виставках з енергозбереження.

За останні роки викладачами кафедри видано 14 навчальних посібників з Грифом МОН, 5 монографій, опубліковано близько 50 статей, з них 18 в Scopus та Web of Science, видано понад 50 методичних вказівок. Два навчальні посібники створені колективом авторів ЦНТУ спільно з НТУУ «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Черкаським державним технологічним університетом та НТУ «Дніпровська політехніка».

Для підготовки фахівців випускаюча кафедра ЕТС та ЕМ має 16 сучасних навчально-лабораторних аудиторій та музей-лабораторію Електроенергетики. Лабораторії «Електрична частина станцій та підстанцій», «Релейний захист та автоматика», «Автоматизованих систем контролю та управління електроспоживанням» створені на основі сучасного електротехнічного обладнання за допомогою ПрАТ «Кіровоградобленерго» та НВП «Радій». Крім того, для поліпшення якості підготовки фахівців за сприяння ПрАТ «Кіровоградобленерго» на території університету побудовано навчальний полігон підстанцію КТПБ-35/10 кВ.

Кафедра підтримує тривалі науково-практичні зв’язки з провідними підприємствами регіону : ПАТ «НВП «Радій», КП Електромереж зовнішнього освітлення «Міськсвітло», ПАТ «Черкасиобленерго», ПП «Impexmash», ПрАТ «Кіровоградобленерго», Державне агентство з енрегоефективності та енергозбереження, ДП КСУ 41, ПАТ «Дніпроелектромонтаж», Кіровоградські магістральні електричні мережі, ПП «Осмос-Буд», Держенергонагляд, КП «Теплоенергетик» та ін.

Кафедрою підписані договори про співпрацю з провідними університетами України, які покликані сприяти розвитку вищої освіти і науки з урахуванням досягнень провідних вітчизняних і світових наукових шкіл.

Свідченням високого наукового рівня наукової праці є наступні досягнення співробітників та студентів. Згідно Указу Президента України від 03.10.2024 № 688/2024 «Про призначення довічних державних стипендій видатним діячам освіти» відзначено завідувача кафедри «ЕТС та ЕМ», Заслуженого працівника освіти України, Відмінника освіти України ПЛЄШКОВА Петра Григоровича довічною державною стипендією.


Доцент кафедри ЕТС та ЕМ Катерина Петрова та професор Сергій Серебренніков являються експертами з акредитації освітніх програм за спеціальністю 141 Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО). Подякою Департаменту освіти і науки Кіровоградської ОВА К нагороджена доцент кафедри електротехнічних систем та енергетичного менеджменту Катерина Петрова.


На початку 2024 року доцент Сіріков Олександр Іванович нагороджений Подякою Міністерства освіти і науки України.


Здобувачі кафедри беруть активну участь у всеукраїнських і міжнародних олімпіадах та конкурсах.

Так, у 2023 році студентка бакалаврату Ірина ПТАШНИК отримала диплом за І місце у Відкритій університетській студентській олімпіаді з дисципліни «Енергетичний менеджмент», яку проводив НТУУ «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».


Цього ж року Ірина ПТАШНИК прийняла участь у Міжнародному конкурсі студентських наукових робіт «Black Sea Science», який проводився на базі Одеського національного технологічного університету під егідою Black Sea Universities Network та ISEKI-Food Association та посіла ІІІ місце.

За академічну успішність та наукові досягнення Ірина ПТАШНИК отримала іменну академічною стипендією Верховної Ради України.

У 2024 році студент бакалаврату Валерій ЩЄПІН отримав диплом за ІІІ місце у Відкритій університетській студентській олімпіаді з дисципліни «Енергетичний менеджмент» яку проводив НТУУ «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».


Кафедрою «Електротехнічні системи та енергетичний менеджмент» підготовлено понад 5 тис. фахівців для потреб провідних підприємств Кіровоградської, Черкаської, Миколаївської та Одеської областей: ПАТ «Кіровоградобленерго», ПАТ «Черкасиобленерго», ПАТ «Червона Зірка», ПАТ «Гідросила», ПАТ «Одесаобленерго», ТДВ «М’ясокомбінат Ятрань», ВП «Кіровоградтеплоцентраль», НВП ПАТ «Радій», тощо.

Випускники посідають керівні посади у компаніях паливно-енергетичного комплексу, підприємствах обленерго і електромереж, управліннях державного нагляду та інспекції, промислових підприємствах.

Серед випускників кафедри відомі у місті та області організатори виробництва, підприємці та державні службовці:

А.П. Райкович – з 2015 року обраний на посаду міського голови Кіровограда (потім перейменованого на Кропивницький), .з 2022 року Президентом України призначено головою Кіровоградської обласної державної адміністрації, з березня 2022 року набув статусу начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації, В.О. Компанієць – колишній голова Кіровоградської обласної державної адміністрації (2004), Є.Б. Осадчий – колишній заступником голови Кіровоградської обласної держадміністрації, О.М. Стрюченко – колишній Голова Правління ПрАТ «Кіровоградобленерго», М.П. Янішевський – колишній технічний директор ВАТ «Кіровоградобленерго», Заслужений енергетик України, В.І. Запорожець - технічний директор ПрАТ «Кіровоградобленерго», Заслужений енергетик України, В.В. Шерстюк – колишній начальник служби підстанцій ПрАТ «Кіровоградобленерго», Д.Л.Пронін – начальник оперативно-диспетчерської служби ПрАТ «Кіровоградобленерго», керівник філії кафедри «ЕТС та ЕМ», Б.Б. Гарасьов - начальник відділу технічного аудиту ПрАТ «Кіровоградобленерго», С.В. Руденко – начальник Кіровоградського міського РЕМ ПрАТ «Кіровоградобленерго», В.В.Колесніков – ПАТ «Черкасиобленерго», уповноважена особа з питань відповідності, В.В. Коновалов – начальник Кам’янської філії ПАТ «Черкасиобленерго», Д.А. Тоток – директор КП електромереж зовнішнього освітлення «Міськсвітло», О.М.Дубовий – керівник проекту Групи компаній «ЕЛЕКТРО-АКТИВ», О.І.Нижник – директор ТОВ «Енергоспецмонтаж», керівник проектів Енерго-Інвест, м.Київ., А.В.Павленко – заступник генерального директора ДУ «Кіровоградський обласний центр контролю і профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України».
© 2024 CUNTU